Kompozytor, producent i multiinstrumentalista, znany z charyzmatycznych i żywiołowych wstępów z przewodnią rolą skrzypiec w rockowo-metalowym towarzystwie gitar i perkusji. Członek zespołów Hunter i Orkiestra Dni Naszych.

„Jelonek” to jednocześnie nazwisko, pseudonim artystyczny oraz tytuł solowego projektu muzycznego skrzypka Michała Jelonka. „Jelonek” to w zdecydowanej większości muzyka instrumentalna z przewodnią rolą skrzypiec oraz instrumentów smyczkowych w rockowo metalowym towarzystwie gitar i perkusji. „Jelonek” na koncertach oprócz swoich autorskich utworów wykonuje także rockowe „przeróbki” muzyki klasycznej takich kompozytorów jak Vivaldi, Paganini, Chopin, Chaczaturian, Rossini i innych klasyków a także Jimi Hendrix, Beastie Boys czy BoneyM.

1989 obrona dyplomu w P.S.M. im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie skrzypiec prof. Andrzeja Zuzańskiego, podsumowana wykonaniem koncertu skrzypcowego D-dur L. van Beethovena z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kieleckiej.
1989-1994 studia na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego w Kielcach na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym ze specjalizacją klasy skrzypiec zakończone obroną pracy magisterskiej.

1989-1994 współpraca z Orkiestrą Symfoniczną i Orkiestrą Kameralną Filharmonii Kieleckiej oraz z kwintetem smyczkowym „Collegium Musicum”
1992-1994 współpraca z „Theatre Diaspora”
1992-2020 współpraca z zespołami: „Ankh”, „Closterkeller”, „Chemia”, „BigCyc”, „De Press”, „Farben Lehre”, „Firebirds”, „Freak of Nature”, „Grejfrut”, „Harlem”, „Hunter”, „Kasa”, „Lizar”, „Loca”, „Łzy”, „Mafia”, ”Maybe-b”, „Normalsi”, „Orkiestra Dni Naszych”, „Pectus”, „Perfect”, „Poparzeni Kawą Trzy” „Riverside”, ”Szwagierkolaska”, „Teatr Kobiet”, Teatr Muzyczny w Łodzi, „Transgresja”, „Tosteer”, „T- Raperzy znad Wisły”, „Tres-B”, „Wilki” i wiele innych.

Współpraca z artystami: Maryla Rodowicz, Kora, Małgorzata Ostrowska, Paulla, Ilona Sojda, Wojciech Gąsowski, Piotr Fronczewski, Stan Borys, Tomasz Lipiński, Wojciech Hoffmann, Kamil Bednarek i inni. XII 2007 premiera solowej płyty o tytule „Jelonek”
XI 2011 premiera drugiej solowej płyty o tytule „Revenge”

XI 2019 premiera trzeciej solowej płyty o tytule „Classical Massacre”

Michał Jelonek nagrał ponad 60 albumów współautorskich i ponad 90 albumów gościnnie (muzyka klasyczna, pop, r’n’b, folk, rock i metal). Wygrał wiele konkursów i festiwali m.in. Jarocin 93, czterokrotnie nagroda Złoty Bączek Przystanek Woodstock WOŚP i inne.
Kilkakrotnie wytypowany na jednego z najlepszych instrumentalistów polskich (1993-magazyn „Tylko Rock”, 1994-Siedlce „Rock 94”, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 – magazyn „Teraz Rock”, „Metal Hammer” i inne).

Kilkakrotnie nominowany do „Fryderyków”.
W roku 2008, wraz z zespołem „Ankh”, odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki medalem za „Krzewienie kultury polskiej poza granicami kraju”.
W roku 2017 uhonorowany medalem za zasługi dla WOŚP.
W okresie od 1993r. do 2020r. zagrał ponad 4000 koncertów w Polsce a także w Anglii, Brazylii, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Meksyku, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii i na Ukrainie.
Działa jako producent muzyczny, muzyk sesyjny, nagrywa muzykę do filmów, spektakli teatralnych i reklam.